רפואת שיניים מונעת

הגישה המודרנית ברפואת שיניים מתייחסת לעששת (חורים בשיניים) כאל מחלה לכל דבר, אשר יש לטפל בה ולמנוע אותה. כאשר מאתרים אדם שנמצא בסיכון גבוה לפתח חורים בשיניים, מטפלים בו לפי פרוטוקול טיפולי שמטרתו למנוע הופעה של חורים חדשים בעתיד.
הפרוטוקול משלב בין טיפול מרפאתי וטיפול ביתי הכוללים, בין השאר, שימוש בשטיפות פה ומשחות שיניים מיוחדות, שימוש בתכשירי פלואוריד, איטום חריצים ואפילו לעיסת מסטיקים וסוכריות המכילים את הסוכר קסיליטול, שנמצא במחקרים כמונע עששת.
בנוסף, כיום יותר ויותר רופאים מטפלים בגישת ההתערבות המינימלית- לפי גישה זו במידה וקיים חור קטן בשן, הנמצא בשלב התחלתי, לא עושים סתימה אלא מטפלים בו בגישה שמרנית, ע"י הנחת פלואוריד ומעקב. רק במידה ורואים שהחור גדל, מבצעים סתימה בשן.

היגיינה אורלית
החלק החשוב ביותר במניעת מחלת העששת (חורים בשיניים) ומחלת חניכיים הינו שמירה קפדנית על היגיינה אורלית. יש לצחצח שיניים פעמיים ביום, בבוקר ובערב לפני השינה. חשוב מאד לנקות גם בין השיניים, כיוון שמברשת השיניים לא מגיעה לאותם אזורים. ניתן לנקות בין השיניים באמצעות שימוש בחוט דנטלי, קיסמים דנטליים או מברשות קטנות המתאימות לאזורים אלו.

מומלץ להשתמש במנקה לשון, כיוון שאחת הסיבות העיקריות לריח רע מהפה הינה חיידקים שיושבים בחלק האחורי של הלשון ומפרקים שיירי מזון.

שימוש במי פה מומלץ בעיקר למי שסובל מבעיות ספציפיות כמו דלקות חניכיים חוזרות או הופעה של חורים בשיניים. ישנו מגוון רחב של משחות שיניים ושטיפות פה בשוק ובהתייעצות עם רופא השיניים ניתן להתאים אותן למטופל (לטיפול בדלקת חניכיים, עששת, שיניים רגישות וכו').

תזונה ודיאטה
חורים בשיניים נגרמים כתוצאה מחיידקים שנמצאים על גבי השיניים ומשתמשים בסוכר ליצירת אנרגיה. בתהליך הזה משתחררת חומצה כתוצר לוואי ואותה חומצה מפוררת את חומר השן וגורמת לחור.

לכן, למידת החשיפה לסוכר יש חשיבות רבה. ככל שנחשפים יותר פעמים במהלך היום למזון או משקאות המכילים סוכר (כולל פחמימות), יש לחיידקים יותר הזדמנויות לשחרר חומצה וכך לפגוע בחומר השן. מסיבה זו מומלץ להפחית במזון או משקאות המכילים סוכר בין הארוחות ולהצמיד אותם לזמן הארוחות המסודרות. בין הארוחות מומלץ לשתות מים.


טיפול הסרת אבנית אצל השיננית
תפקיד השיננית הינו להסיר רובד חיידקי, שיירי מזון ואבנית (משקעים של רובד חיידקי) ממשטח השן ולהדריך כיצד לשמור על היגיינת הפה והשיניים. חשוב מאד להגיע באופן מסודר לשיננית וזאת בעיקר כדי למנוע התפתחות של מחלת חניכיים. לרוב השיננית מבצעת בסיום הטיפול הנחת כפות פלואוריד בפה המטופל. טיפול זה מטרתו להגן על משטח השן, להפחית רגישות בשיניים ולמנוע הופעה של חורים (עששת).

תשובות לשאלות נפוצות בנושא רפואת שיניים מונעת

1.    איך מצחצחים שיניים?
את השיניים יש לצחצח בסדר קבוע ומשך הצחצוח צריך להיות 2-3 דקות. ניתן להתחיל מהשיניים העליונות ואח"כ לעבור לתחתונות. מתחילים בשיניים האחוריות בצד ימין ומצחצחים את כל השיניים עד לשן האחורית ביותר בצד שמאל. את מברשת השיניים יש להניח באזור המעבר בין השן לחניכיים ולהחזיקה באלכסון לכיוון החניכיים (זווית של 45 מעלות). מברישים את השיניים והחניכיים במספר תנועות סיבוביות או בתנועות הלוך ושוב, כך שבכל פעם מצחצחים 2-3 שיניים. אין צורך להפעיל כוח רב בעת הצחצוח. מברישים את משטח השיניים הפונה ללחי ולשפה, אח"כ עוברים למשטח הפנימי, שפונה לחיך וללשון, ולבסוף מצחצחים כמובן גם את המשטח הלעיסי, עליו אנו לועסים את המזון. בעת צחצוח השיניים הקדמיות מהכיוון הפנימי (שפונה ללשון), יש להחזיק את המברשת בצורה אנכית ולהבריש כל שן בנפרד. חשוב לעבוד בצורה מסודרת, כדי לא לפספס אף שן ואף משטח.

 


מומלץ להשתמש במברשת שיניים בעלת ראש קטן וסיבים רכים soft או extra soft. בצחצוח השיניים ניתן לנקות שלושה משטחים של השן, אך לא ניתן לנקות בין השיניים. חשוב מאד לנקות גם בין השיניים, כי שם מצטברים שאריות מזון וחיידקים ושם נוטים להתפתח חורים בשיניים.

2.    מהם איטומים בשיניים?
איטומים מבוצעים בשיניים אשר יש בהן חריצים עמוקים, שקשה לנקות, ואשר קיים סיכון גבוה שחיידקים יכנסו לתוכם ויגרמו לעששת (חור בשן). האיטום מונע את חדירת החיידקים לאותם חריצים.

3.    מהו פלואוריד?
פלואוריד הינו יון שיש לו יכולת להתחבר למרכיבי משטח השן וכך לייצר משטח שן עמיד יותר מפני החומצה שמשחררים החיידקים. בנוסף, לפלואוריד יכולת לפגוע בחיידקים באופן ישיר. באמצעים אלו מגן הפלואוריד מפני התפתחות עששת (חורים בשיניים). הפלואוריד מצוי בכ- 70% ממי השתייה בארץ, ברוב משחות השיניים ושטיפות הפה. ישנם תכשירים מרפאתיים וביתיים המכילים פלואוריד בריכוז גבוה ומשמשים לטיפול בחורים התחלתיים או בשיניים רגישות.

4.    האם פלואוריד מסוכן?
פלואוריד אינו מסוכן כאשר נלקח במינונים המומלצים. כ- 70% ממי השתייה בארץ מופלרים, קיים טווח בטחון ורמת הפלואוריד במים מנוטרת. המקור הנוסף הנפוץ לפלואוריד הוא במשחות השיניים. שימוש בתכשירים אחרים המכילים פלואוריד אפשרי לפי המלצת רופא השיניים.
משחות שיניים לילדים מכילות כמות קטנה יותר של פלואוריד וזאת כי ילדים נוטים לבלוע את המשחה ולא לירוק אותה בסיום הצחצוח. בנוסף, לילדים יש להניח כמות קטנה של משחה על המברשת- כגודל אפונה.
צריכת מינונים גבוהים של פלואוריד אצל ילדים קטנים עלולה לגרום להופעת פלואורוזיס- הופעה של כתמים לבנים או חומים על השיניים הקבועות שיבקעו. במינונים גבוהים מאד פלואוריד עלול לגרום אף להרעלה, אך טווח הבטיחות גבוה מאד והסיכוי להרעלת פלואוריד נמוך ביותר. מצורף קישור לדף מידע בנושא פלואוריד באתר משרד הבריאות: http://www.health.gov.il/Subjects/Dental_health/information/Pages/fluorides.aspx

5.    האם אפשר להגיע לטיפול אצל השיננית בהריון?
כן, ניתן לבצע טיפול אצל השיננית בזמן הריון ואפילו מומלץ! בהריון ישנה נטייה לסבול יותר מדלקות, דימומים ורגישות בחניכיים וחשוב מאד לטפל בכך במהלך ההריון וזאת על מנת למנוע נזק לרקמת החניכיים והעצם התומכת בשיניים.

6.    כיצד ניתן לטפל בריח רע מהפה?
ראשית יש לברר מה מקור הריח הרע. בכ-90% מהמקרים התופעה קשורה לחיידקים מחלל הפה ובשאר המקרים קשורה למערכת העיכול. הסיבה לריח רע שמקורו בחלל הפה יכולה להיות שמירה לא מספקת על היגיינה אורלית, דלקת חניכיים לא מטופלת או ריקבון שיניים. ברוב המקרים המקור הוא חיידקים שיושבים על גב הלשון בחלקה האחורי. אותם חיידקים מפרקים שאריות מזון וחלבונים לתוצרים שונים, בין השאר לתרכובות גופרית, והן אלו שנותנות את הריח הרע. לכן מומלץ מאד להשתמש במנקה לשון. בנוסף, יש להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים כדי לברר מהי הסיבה להופעת הריח הרע ולטפל בהתאם.

טיפים ומידע שימושי

בלות בשיניים קדמיות קבועות: אם השן יצאה בשלמותה ממקומה - יש להחזירה מיד למקומה בלסת או לשמור אותה בחלב! (חשוב שהשן לא תשהה ביובש יותר משעה). וכמובן, יש להגיע מידית לרופא השיניים. לזמן שעבר מהחבלה ולמקום בו השן אוחסנה עד להגעה לרופא השיני

קרא עוד...

 

רפואת שיניים מונעת

הגישה המודרנית ברפואת שיניים מתייחסת לעששת (חורים בשיניים) כאל מחלה לכל דבר, אשר יש לטפל בה ולמנוע אותה. כאשר מאתרים אדם שנמצא בסיכון גבוה לפתח חורים בשיניים, מטפלים בו לפי פרוטוקול טיפולי שמטרתו למנוע הופעה של חורים חדשים בעתיד.
 

קרא עוד...

 

 

הלבנת שיניים

גוון השיניים הבסיסי שלנו נקבע גנטית, אך ככל שאנו מתבגרים גוון השיניים מתכהה באופן טבעי והשיניים נצבעות מגורמים חיצוניים דוגמת עישון ושתיית קפה, תה או יין אדום. במקרה של שן בודדת ששינתה צבע, מדובר על שן שעברה טיפול שורש או נמק ואינה "חיה" יותר.

קרא עוד...

מי מחובר

יש לנו 3 אורחים ו-אין רשומים מחוברים

Go to top